Printable PDF    Site Manager and Media Contact
2014 OHSAA Girls Basketball Tournament - Division III, Region 12 - Springfield


Springfield 2 District
 
       
         
  #6   MIDDLETOWN MADISON     41      
         
  02/18 - 6:00 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
#3   CIN. HILLS CHRISTIAN ACAD.     44    
#7   CARLISLE     14        
02/15 - 1:00 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
#3   CIN. HILLS CHRISTIAN ACAD.     58      
#3   CIN. HILLS CHRISTIAN ACAD.     37   District semifinal    
    02/24 - 7:30 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
#1   GEORGETOWN     20  
         
  #10   RIPLEY-UNION-LEWIS-HUNTINGTON     39      
         
  02/18 - 7:30 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
#1   GEORGETOWN     58    
#8   BETHEL-TATE     70        
02/15 - 2:30 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
#1   GEORGETOWN     75      
#1   GEORGETOWN     75     District Final  
      03/01 - 1:00 PM @ Springfield HS
Site / Contact Info
 VERSAILLES 47   (21 - 3)  (AP #9) 
         
  #2   VERSAILLES     84      
         
  02/18 - 6:00 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#2   VERSAILLES     64    
#8   CAMDEN PREBLE SHAWNEE     57        
02/10 - 6:00 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#8   CAMDEN PREBLE SHAWNEE     34      
#9   W. MILTON MILTON-UNION     52   District semifinal    
    02/20 - 7:30 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#2   VERSAILLES     63  
         
  #5   NEW LEBANON DIXIE     51      
         
  02/18 - 7:30 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#4   ARCANUM     56    
#4   ARCANUM     49        
02/10 - 7:30 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#4   ARCANUM     64      
#6   BROOKVILLE     31       03/05 8:00 PM
@ Springfield HS
Site / Contact Info
Regional semifinal

 
VERSAILLES   (22 - 3)  (AP #9) 57

VS.

JAMESTOWN GREENEVIEW   (24 - 3) 32

VERSAILLES  (23 - 3)  (AP #9)
Regional Final

Winner Advances to State Semifinal
at 3:00 PM March 14
vs. Region 11 - Logan Region Championship
       

Springfield 3 District
 
         
      #13   CIN. CLARK MONTESSORI     20  
         
    #1   HAMILTON BADIN     62 02/19 - 6:00 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
 
        #12   ST. BERNARD ROGER BACON     15
      #1   HAMILTON BADIN     86 02/15 - 1:00 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
    District semifinal   #1   HAMILTON BADIN     77
  #1   HAMILTON BADIN     40 02/22 - 3:00 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
   
        #11   CIN. FINNEYTOWN     25
      #4   CIN. SUMMIT COUNTRY DAY     74 02/15 - 2:30 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
        #4   CIN. SUMMIT COUNTRY DAY     59
    #4   CIN. SUMMIT COUNTRY DAY     34 02/19 - 7:30 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
 
        #7   ST. BERNARD-ELMWOOD PLACE     40
      #7   ST. BERNARD-ELMWOOD PLACE     43 02/15 - 4:00 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
  District Final     #9   CIN. DEER PARK     33
 JAMESTOWN GREENEVIEW 50   (23 - 3)  03/01 - 3:00 PM @ Springfield HS
Site / Contact Info
     
         
      #5   MIDDLETOWN BSHP. FENWICK     34  
         
    #4   CIN. NORTH COLLEGE HILL     46 02/17 - 6:00 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
 
        #4   CIN. NORTH COLLEGE HILL     47
      #4   CIN. NORTH COLLEGE HILL     39 02/13 - 6:00 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
    District semifinal   #9   WAYNESVILLE     38
  #2   JAMESTOWN GREENEVIEW     55 02/24 - 6:00 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
   
         
      #12   LEES CREEK EAST CLINTON     30  
         
    #2   JAMESTOWN GREENEVIEW     71 02/19 - 6:00 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
 
        #11   WILLIAMSBURG     28
      #2   JAMESTOWN GREENEVIEW     82 02/13 - 7:30 PM @ Wilmington HS
Site / Contact Info
03/05 6:15 PM
@ Springfield HS
Site / Contact Info
Regional semifinal
 
      #2   JAMESTOWN GREENEVIEW     77


Springfield 1 District
 
       
         
  #6   CIN. MADEIRA     34      
         
  02/18 - 6:00 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
#2   CIN. MARIEMONT     48    
#10   CIN. SHRODER     31        
02/13 - 6:00 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
#2   CIN. MARIEMONT     48      
#2   CIN. MARIEMONT     55   District semifinal    
    02/22 - 1:00 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
#2   CIN. MARIEMONT     36  
         
  #4   FAIRFIELD CIN. CHRISTIAN     39      
         
  02/18 - 7:30 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
#3   READING     37    
#8   CIN. PURCELL MARIAN     34        
02/13 - 7:30 PM @ Fairfield HS
Site / Contact Info
#3   READING     58      
#3   READING     41     District Final  
      03/01 - 11:00 AM @ Springfield HS
Site / Contact Info
 CASSTOWN MIAMI EAST 40   (24 - 1)  (AP #5) 
         
  #10   NEW PARIS NATIONAL TRAIL     36      
         
  02/17 - 6:00 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#3   ANNA     48    
#3   ANNA     56        
02/12 - 6:00 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#3   ANNA     53      
#12   DAY. NORTHRIDGE     7   District semifinal    
    02/20 - 6:00 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#1   CASSTOWN MIAMI EAST     71  
         
  #1   CASSTOWN MIAMI EAST     65      
         
  02/17 - 7:30 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#1   CASSTOWN MIAMI EAST     64    
#11   SPRING. NORTHEASTERN     21        
02/12 - 7:30 PM @ Tippecanoe HS
Site / Contact Info
#7   WEST LIBERTY-SALEM     42      
#7   WEST LIBERTY-SALEM     47        
       

Central 2 District
 
         
      #21   SPARTA HIGHLAND     21  
         
    #2   RICHWOOD NORTH UNION     42 02/19 - 7:00 PM @ NORTH UNION
Site / Contact Info
 
        #2   RICHWOOD NORTH UNION     69
      #2   RICHWOOD NORTH UNION     67 02/15 - 7:00 PM @ NORTH UNION
Site / Contact Info
    District semifinal   #5   CENTERBURG     55
  #2   RICHWOOD NORTH UNION     57 02/25 - 6:00 PM @ Worthington Christian MS
Site / Contact Info
   
         
      #6   GRANDVIEW HEIGHTS     34  
         
    #6   GRANDVIEW HEIGHTS     27 02/20 - 7:00 PM @ GRANDVIEW HEIGHTS
Site / Contact Info
 
         
      #10   WEST JEFFERSON     24  
  District Final      
 COLS. BISHOP READY 43   (18 - 6)  03/01 - 1:00 PM @ Worthington Christian MS
Site / Contact Info
     
         
      #20   COLUMBUS SCHOOL FOR GIRLS     26  
         
    #4   COLS. BISHOP READY     62 02/19 - 7:00 PM @ BISHOP READY
Site / Contact Info
 
        #4   COLS. BISHOP READY     64
      #4   COLS. BISHOP READY     77 02/15 - 1:00 PM @ BISHOP READY
Site / Contact Info
    District semifinal   #18   CARDINGTON-LINCOLN     31
  #4   COLS. BISHOP READY     59 02/25 - 8:00 PM @ Worthington Christian MS
Site / Contact Info
   
         
      #12   UTICA     43  
         
    #12   UTICA     31 02/20 - 7:00 PM @ PLEASANT
Site / Contact Info
 
        #19   COL. HORIZON SCIENCE     14
      #3   MARION PLEASANT     42 02/17 - 6:00 PM @ PLEASANT
Site / Contact Info
        #3   MARION PLEASANT     89